کاشت مو به روش ترکیبی چیست؟

کاشت مو به روش ترکیبی چیست؟

کاشت مو به روش ترکیبی چیست؟

مقالات

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که هم آقایان و هم خانم‌ها را در سنین مختلف آزار می‌دهد. این ریزش مو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی ناشی از این مشکلات قابل درمان هستند و  برای برخی دیگر هنوز درمان موثری یافت نشده است. امروز می‌خواهیم در مورد یکی از روش‌های موثر کاشت مو، یعنی کاشت مو به روش ترکیبی صحبت کنیم.

کاشت مو به روش ترکیبی چیست؟

در کاشت مو به روش ترکیبی (combined method) همانطور که از اسمش مشخص است، از دو روش FUT و FIT کمک گرفته می‌شود و ناحیه بدون موی سر که دچار ریزش مو شده است را پوشش می‌دهد.

در این روش می‌توان تا ۵۰۰۰ گرافت مو ( حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ تار مو ) را حتی در یک جلسه برداشت کرد و در ناحیه مورد نیاز کاشت. پس اولین مزیت کاشت مو به روش ترکیبی برداشت بسیار بالای تعداد گرافت در یک جلسه می‌باشد.

این روش، بیشتر برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که محدوده طاسی در آنها، کوچک نیست؛ به‌عنوان مثال، علاوه بر جلوی سر، بالای سر (ناحیه vertex ) نیز دچار طاسی شده است. در این حالت، برای پوشش ناحیه، نیاز به تعداد گرافت‌های بیشتر و موهای بیشتر می‌باشد تا بتوان به تراکم خوبی در ناحیه‌ کاشت، دست یافت.

بهترین کلینیک کاشت مو در شیراز کلینیک پوست و مو دکتر وارث

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دو روش FIT و FUT می توانید به دو مقاله زیر مرراجعه کنید:

1- کاشت مو به روش FIT  .

2- کاشت مو به روش FUT و هرآنچه نیاز است بدانید.

کاشت مو به روش ترکیبی مناسب چه کسانی است؟

 1. اگر برای درمان الگوی طاسی پیشرفته به بیش از 4000 گرافت مو احتیاج باشد توصیه متخصص کاشت مو به متقاضی انتخاب روش ترکیبی می‌باشد. چراکه تعداد گرافت به دست آمده در این روش از هر کدام از روش های FUT و FIT به‌تنهایی بیشتر است.
 2. متقاضی نباید در مورد هیچ کدام از روش های FIT و FUT نارضایتی داشته باشد. مثلا از برداشت نواری و جراحی یا تراشیدن موی سر نباید ناراضی باشد.
 3. حداقل بانک موی پشت سر را داشته باشد تا هم بتوان 2 سانتیمتر از پشت سر را برداشت و هم مقداری باقی بماند که بتوان با FIT  آن را برداشت کرد به عبارتی بانک موی پشت سر حداقل 7 تا 10 سانتی‌متر باشد.
 4. بیماران سالخورده‌ای که نمی‌توانند به مدت یک ساعت بی‌وقفه روی شکمشان دراز بکشند، همچنین بیماران آسمی یا بسیار چاق اصلا برای کاشت مو به روش ترکیبی مناسب نیستند.
 5. روش ترکیبی روش مناسبی می‌باشد، به شرط آنکه کاندید آن به‌ خوبی انتخاب شود مثلاً برای بیماری که فقط شقیقه‌ها خالی است روش ترکیبی بی‌معنی می‌باشد زیرا هرکدام از دو روش FIT یا FUT به تنهایی همان کار را انجام می‌دهد. یا بیماری که ارتفاع بانک موی پشت سر حدود 5 سانتی‌متر می‌باشد روش ترکیبی فقط بانک موی پشت سر بیمار را خراب می‌کند و شانس انجام دو FUT با فاصله یک سال را که مناسب‌ترین انتخاب برای این بیماراست را از بیمار می‌گیرد.

از آنجا که تنها تعداد کمی از متخصصین، تجربه انجام روش ترکیبی کاشت مو را دارند، فقط از طریق مشاوره حضوری با متخصصان کلینیک پوست مو و زیبایی  دکتر وارث می‌توان تعیین کرد که آیا شما کاندیدای مناسبی برای این روش هستید یا خیر.

کاشت مو به روش ترکیبی در چند ساعت انجام می شود ؟

یک جلسه کاشت مو به روش ترکیبی، حدود ۸ تا ۱۰ ساعت زمان می گیرد. بنا براین، باید یک روز کامل برای این عمل در نظر گرفت.

آیا کاشت مو در روش ترکیبی درد دارد ؟

در این روش نیز، مانند روش FIT و FUT، از بی‌حسی موضعی استفاده شده و درد زیادی برای بیمار ندارد پس می‌توان گفت که کاشت مو به روش ترکیبی یک روش بی درد است. برای همین منظور، از بیهوشی استفاده نمی‌شود. در این روش خونریزی نیز کم بوده، و به همین دلیل عملا «بدون خونریزی» شناخته شده است.

آیا پانسمان بعد از کاشت به روش ترکیبی نیاز است ؟

سر بیمار بعد از کاشت مو به روش ترکیبی، پانسمان می‌شود و بیمار فردای روز عمل کاشت، می‌تواند برای باز کردن پانسمان به کلینیک پوست مو و زیبایی دکتر وارث مراجعه نماید. بعد از باز کردن پانسمان، سر بیمار شستشو شده و به‌طور کلی، می‌تواند بعد از آن به امور روزمره زندگی بپردازد.

مراحل کاشت مو به روش ترکیبی

در کاشت مو به روش ترکیبی ابتدا حجم بالایی از گرافت‌های مو توسط روش برداشت نواری یا FUT انتقال داده می‌شود و سپس بوسیله روش FIT به تراکم موها افزوده می‌شود.

مرحله اول کاشت مو به روش ترکیبی

ابتدا متقاضی برای مشاوره نزد پزشک می‌رود و بعد از آنالیز گرافت‌های مو و صحبت در مورد روش‌های کاشت مو اگر تشخیص روش ترکیبی داده شود بیمار برای آنالیز ناحیه بانک مو آماده می‌شود.

قبل از شروع به برداشت نواری پزشک متخصص پوست و مو با مشورت بیمار بهترین خط رویش موی ممکن که هم ظاهری طبیعی داشته باشد هم مورد پسند متقاضی باشد را انتخاب می‌کنند.

 در مرحله آنالیز ناحیه دهنده گرافت‌های ناحیه دهنده کامل بررسی و خط برداشت نواری تعیین می‌شود. سپس برای بیمار برای برداشت نواری آماده شده و بی‌حسی موضعی در حد استاندارد تزریق شده و جراح کاشت مو شروع به برداشت فلاپ می‌کند.

پس از آن ناحیه برداشته شده توسط جراح بخیه شده و بیمار برای کاشت فولیکول‌های مو آماده می‌شود.

جراح کاشت مو در این مرحله فولیکول‌های مو از نوار برداشته شده را زیر میکروسکوپ با دقت بالا جدا کرده  و برای همکار خود آماده می‌کند. در همین زمان نفر دوم تیم پزشکی کاشت مو ناحیه گیرنده را جهت کاشت گرافت‌های جدا شده توسط همکار خود آماده می‌کند.

سپس تیم پزشکی با سرعت و دقت بالا شروع به کاشت گرافت‌های مو در ناحیه گیرنده می‌کنند. برای دریافت اطلاعات کامل در مورد روش کاشت موی FUT به صفحه اختصاصی این مطلب مراجعه فرمایید.

مرحله دوم کاشت مو به روش ترکیبی

در مرحله دوم بعد از اتمام کاشت به روش FUT متقاضی کاشت مو به روش ترکیبی آماده افزایش تراکم توسط برداشت فولیکولی یا روش FIT  می‌شود. در این مرحله جراح کاشت مو بصورت تک تک حداکثر تعداد 1000 گرافت مو برداشت کرده و مابین موهای کاشته شده در مرحله قبل اضافه می‌کند. این امر سبب می‌شود تراکم و پرپشتی موها در یک جلسه به حداکثر میزان ممکن افزوده شود.

مزایای کاشت مو به روش ترکیبی

 1. قابل اطمینان‌ترین و به‌ صرفه‌ترین روش برای جبران ریزش شدید و گسترده مو
 2. صرف کمترین زمان و دریافت بهترین نتیجه
 3. برداشت گرافت به تعداد زیاد (1500 تا 4500 عدد که معادل 3000 تا 9000 فولیکول یا تار مو)
 4. داشتن نتایجی کاملا طبیعی و دائمی
 5. قابل استفاده برای خانم‌ها و آقایان

معایب کاشت مو به روش ترکیبی

عوارض این متد معمولا زمانی گریبان‌گیر زیباجویان می‌شود که برای کاشت مو به روش ترکیبی از کلینیک‌های غیر معتبر و پزشک‌های کم تجربه یا آموزش ندیده کمک بخواهند. در این صورت امکان عفونت در ناحیه پیوند، بهبودی دیر هنگام نواحی بانک مو و ناحیه گیرنده مو و دوره بهبودی نسبتا طولانی وجود خواهد داشت. همچنین یکی از بزرگترین معایب کاشت مو به روش ترکیبی، باقی ماندن جای اسکار و تشکیل خط زخم ناشی از برداشت نواری مو می‌باشد که اجتناب ناپذیر است.

مراقبت ‌های قبل از پیوند مو به روش ترکیبی

 1. اولین توصیه متخصص به شما این است که اگر عادت به مصرف مشروبات الکلی و دخانیات دارید، حداقل به مدت 72 ساعت قبل از شروع به پیوند مو، این عادت را کنار بگذارید. این دسته از مواد، هم سطح اکسیژن خون را کم کرده و هم خون را رقیق می‌کنند در نتیجه منجر به بروز مشکلاتی در حین پیوند و بعد از آن خواهد شد.
 2. در صورت ابتلا به بیماری خاص و یا مصرف داروهای خاص، حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
 3. شب قبل از جراحی کاشت، استحمام کنید.
 4. در روز عمل، حتما لباس دکمه‌دار بپوشید تا موقع تعویض، به سر فشار وارد نشود.
 5. عزیزان توجه داشته باشند که مصرف داروهای رقیق‌کننده خون را به مدت 5 روز قبل از کاشت طبیعی مو به روش ترکیبی کنار بگذارید.

 

مراقبت ‌های بعد از کاشت مو به روش ترکیبی

 1. با توجه به آنچه که گفته شد، تا یک هفته همچنان باید مشروبات الکلی و دخانیات کنار گذاشته شوند.
 2. مصرف آب را بیشتر کنید تا خونرسانی به فولیکول‌ها بیشتر شود و ورم احتمالی کاهش یابد.
 3. افزایش مصرف میوه و سبزیجات باعث تسریع در بهبود زخم‌ها خواهد شد.
 4. تا زمانی که متخصص توصیه می‌کند باید از شامپوی مناسب برای شستن سر استفاده کنید.
 5. حمام رفتن تا حداقل 48 ساعت ممنوع است و سپس تا سه هفته باید طبق روشی که متخصص توصیه می‌کند، سر را شستشو دهید.
 6. بعد از پیوند طبیعی مو به روش ترکیبی در زمان خوابیدن، سر باید بالاتر از بدن باشد تا تورم پوستی تشدید نشود.

شست و شو مو بعد از کاشت مو ترکیبی

نحوه شست و شوی مو قبل و بعد از کاشت مو ترکیبی تفاوت‌های محسوسی با یکدیگر دارند و لازم است بعد از پیوند مو به این نکته توجه زیادی داشته باشید زیرا موهای کاشته شده نسبت به دیگر موها استحکام کمتری دارند و طبیعتا در هنگام شست و شو به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند. شامپوهایی که بعد از جراحی استفاده می‌شود باید فاقد مواد شیمیایی مضر باشند به همین جهت توصیه می‌شود افراد برای شست و شو از شامپوهای مخصوص تجویز شده توسط پزشکشان یا شامپو بچه استفاده نمایند. همچنین آن‌ها باید از ماساژ دادن مو و کشیدن انگشتانشان روی پوست سر خود هنگام استحمام و بعد از آن پرهیز نمایند.

آزمایشات لازم قبل از کاشت مو ترکیبی

پزشک ممکن است قبل از جراحی از شما درخواست کند که چند آزمایش بسیار آسان را انجام دهید و نتایج آن را به وی ارائه دهید. این آزمایشات برای بررسی سلامتی خود فرد زیباجو و حفظ آن می‌باشند و به شرح زیر هستند:

 1. آزمایش شمارش سلول‌های خونی
 2. آزمایش انعقاد خون
 3. آزمایش ایمنی بدن و بررسی بیماری‌هایی همچون هپاتیت، HIV و …
 4. بررسی فشار خون
 5. بررسی قند خون و دیابت

در کلینیک پوست و مو دکتر وارث  با روش های زیر  توسط متخصص پوست و مو کاشت مو صورت می گیرد.

1- روش FUT

2- روش FiT             درمان ریزش مو در کلینیک دکتر وارث

3- روش ترکیبی

4- روش BHD

5- روش SUT

جهت اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره رایگان ما نیز استفاده نمایید.همین الان تماس بگیرید.

دانلود فایل مقاله
کاشت مو به روش ترکیبی چیست؟ دانلود فایل pdf کلینیک پوست و مو دکتر وارث