لیزرCO2 fractional

لیزرCO2 fractional

لیزر CO2 فراکشنال:

همانطور که از نامش پیداست با دی اکسید کربن عمل کرده و با تابش پرتو لیزر به بافت پوست موجب از بین رفتن خطوط و چین و چروک آن می‌شود. این دستگاه تمامی لکه‌ها و خال‌هایی که بر اثر تابش نور خورشید بر روی پوست ایجاد شده‌اند را از بین می‌برد. کاهش این ضایعات پوستی باعث شفافیت و شادابی پوست می‌شود. معمولا، از لیزر فرکشنال زمانی استفاده می‌شود که پوست بیمار دچار افتادگی شدید شده و با روش‌های کلینیکال دیگر قابل درمان نیست. این لیزر می‌تواند جای زخم ناشی از آکنه‌ها و جوش‌های صورت را نیز از بین ببرد.

فرکشنال را می‌توان جزو بهترین دستگاه جوانسازی پوست و از بین بردن ضایعات پوستی دانست. روش فرکشنال به دو صورت مختلف انجام می‌شود که بیشتر پزشکان روش بدون لایه‌برداری را توصیه می‌کنند. چراکه در روش لایه‌برداری ممکن است دوره نقاهت بیمار کمی طول بکشد. البته، هیچکدام از این روش‌ها عوارض جانبی زیادی ندارند و اگر به دست پزشکان حاذق انجام شوند حتی بدون عوارض هم می‌باشند.

لیزر فراکشنال لیزری است که از حدود سال ۲۰۰۴ میلادی وارد بازار تجهیزات پزشکی دنیا شده است و در موارد متعددی همچون درمان اسکارهای(جوشگاه ها) باقی مانده از آکنه، آبله مرغان، سالک یا بریدگی ها و زخم های مختلف، چین و چروک های ناشی از افزایش سن و لکه های تیره ی گوناگون ناشی از پیری یا خال ها و همچنین به منظور بازسازی پوست و سفت کردن پوست به کار می رود.

لیزر فراکشنال برخلاف لیزرهای هموارساز قبل که یک تا چند لایه از پوست را یکباره از بین برده و زمان ترمیم بین ۳ تا ۴ هفته داشته و به دوره ی زمانی ۲ تا ۶ ماهه ای نیز برای از بین رفتن سرخی بعد از درمان نیاز داشتند، با سرعت و دقت فراوان در درمان مشکلات پوستی نقش ایفا می کند.
تکنولوژی لیزر فراکشنال در واقع مبتنی بر پوشش دادن سطح محدودی از بافت در هر دوره درمان است، به این معنا که در هر دوره حدود ۱۰ تا ۵۰ درصد از سطح بافت تحت پوشش قرار گرفته و ستون های حرارتی میکروسکوپی (که در اصطلاح علمی به آنها Microthermal Treatment Zone یا MTZ گفته می شود) برروی پوست با طول موجی غیرتخریبی به عمق بافت نفوذ می کنند و یا با طول موجی تخریبی باعث برش سطح پوست می شوند. این موضوع باعث می شود سطح پوست درمان شده (یا همان لایه ی اپیدرم پوست)، دارای نواحی سوخته شده به همراه نواحی سالم باشد و این نواحی سالم با رشد و نمو سطح جدیدی بر پوست ایجاد می کنند که سالم تر، روشن تر و محکم تر از نواحی قبلی است. نکته ی جالب توجه این است که لایه ی شاخی اپیدرم در جریان لیزر فراکشنال فقط به میزان بسیار کمی آسیب می بیند و عملاً کارکرد طبیعی پوست به عنوان سد دفاعی بدن مختل نمی شود و از سوی دیگر نیز احتمال عوارضی همچون سرخ شدن یا تیره شدن پوست بسیار کمتر می شود. همچنین گرمای جذب شده توسط لایه ی زیرین پوست (موسوم به لایه ی درم) توسط الیاف کلاژن که تارو پود پوست را تشکیل می دهند، جذب می شود و الیافی که در نتیجه ی روند پیری یا آسیب های ناشی از نور خورشید دچار بی نظمی شده و از هم فاصله گرفته اند، مجدداً در جهت و شکل اصلی خود قرار می گیرند که این موضوع باعث سفت و مستحکم شدن پوست درمان شده می گردد.
 

کاربردهای عمده ی لیزر فراکشنال در موارد زیر است:

۱- لایه برداری پوست ۲- از بین بردن اسکارهای باقیمانده از آکنه، سوختگی، آبله مرغان یا جراحی ۳- جوان سازی و کاهش چین و چروک های پوست ۴- از بین بردن منافذ باز و متسع پوست ۵- محکم کردن و افزودن قوام پوست از طریق کلاژن سازی ۶- کاهش و بهبود ترک های ناشی از بارداری یا افزایش سایز یا وزن (استریاها) ۷- از بین بردن لکه ها و تغییرات رنگدانه ای ناشی از افزایش سن ۸- روشن کردن پوست در افراد مبتلا به ملاسما یا تیرگی پس از بیماری های التهابی پوست

لیزر فراکشنال را می توان در صورت، گردن، پشت دست ها، ترک های ناحیه ی شکم (استریاها) و اسکارهای سوختگی و جراحی به کار برد.

آماده سازی قبل از لیزر فراکشنال ساده و بدون خطر هستند. به بیهوشی یا تزریق آمپول بیحسی نیازی وجود ندارد. مالیدن کرم های بیحس کننده ی موضعی حاوی لیدوکائین یا مخلوط لیدوکائین/پریلوکائین به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از انجام لیزر برای کاستن درد هنگام لیزر کفایت می کند. زمان انجام لیزر کل صورت زمان حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است. بلافاصله بعد ازانجام لیزر، پوست ملتهب و برافروخته می شود که با کمپرس یخ یا سرمای موضعی این التهاب بهبود می یابد. پس از اتمام لیزر نیازی به پانسمان کردن ناحیه ی درمان شده وجود ندارد و معمولاً برای تسریع بهبودی محل درمان شده از پماد زینک اکساید یا کرم های ترمیم کننده به مدت چند روز کمک گرفته می شود. ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از لیزر، محل لیزر حالت سوختگی خفیفی شبیه آقتاب سوختگی پیدا میکند و رنگ پوست به قهوه ای تیره مایل می شود که این حالت طی ۳ تا ۶ روز با پوسته اندازی برطرف میشود .از حدود ۴ روز بعد از درمان می توان از کرم های روشن کننده یا محصولات پوشاننده و آرایشی استفاده کرد. بعد از حدود ۱۰ تا ۱۲ روز سرخی و دَلَمه های تشکیل شده بر سطح پوست از بین می روند و پوست شفاف و گلگونی بوجود می آید که طی ۳ هفته این سرخی خفیف نیز از بین می رود. احتمال ایجاد تیرگی بعد از انجام این لیزر بسیار نادر است.